Wybór klimatyzatora do domu, mieszkania

Przed zakupem klimatyzacji do mieszkania, czy na działkę zastanawiamy się, jaki klimatyzator należy wybrać. Do wyboru mamy wiele parametrów a wśród nich:
 • typ klimatyzatora: Split, okienny lub kompaktowy,
 • producenta klimatyzatora - renomowane firmy, lub mniej znane produkty chińskie,
 • Moc chłodniczą - tutaj do wyboru moce od 2.0kW do około 6kW (od 8000 BTU),
 • Klimatyzator z opcją grzania, czy samo chłodzenie?,Klimatyzator Split, okienny czy kompaktowy?

Klimatyzacja Split - to klimatyzacja składająca się z dwu jednostek - zewnętrznej (skraplacz) oraz wewnętrznej (parownik). Cechą tego rozwiązania jest konieczność umieszczenia dość dużej jednostki na zewnątrz mieszkania - np na ścianie lub na balkonie. Zaletami są cicha praca jednostki wewnętrznej - a więc mały hałas, dobra wydajność, najlepsza esetyka oraz mało zajmowanego miejsca wewnątrz mieszkania. Klimatyzator split jest więc rozwiązaniem polecanym.

Klimatyzator okienny to klimatyzator zbudowany w technologii monoblok - czyli składający się z jednej jednostki, która zawiera w sobie parownik i skraplacz. Jest to zwykle urządzenie o kształcie prostopadłościanu o wymiarach przeciętnie 60cmx60cmx60cm. Z jednej strony wylatuje zimne powietrze, a z drugiej gorące. Montaż takiego urządzenia odbywa się zwykle w oknie - wymagana jest duża przeróbka okna związana z trwałymi uszkodzeniami ramy okiennej. Alternatywą jest montaż w ścianie - wtedy dziurę w ścianie z mieszkania na podwórko należy wykonać. Zaletą takiej klimatyzacji jest brak konieczności łączenia jednostek - a co za tym idzie nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu. To jednak koniec zalet - klimatyzacja nie wyglada estetycznie a montaż zwiazany jest z poważnymi wyburzeniami ściany lub cięciem okien. Klimatyzatory takie montowane są zwykle w kioskach lub małych budkach, kwiaciarniach. Rzadko stosuje się w mieszkaniach.

Klimatyzator kompaktowy to klima zbudowana również w technologii monoblok - czyli w jednej jednostce parownik i skraplacz. jednak ten klimatyzator jest urządzeniem przenośnym - czyli można go gupić, wypakować, postawić w pokoju i już działa. Z jednej strony wylatuje zimne powietrze, do wyprowadzenia ciepłego powietrza stosuje się rurę o przekroju ponad 10cm. Zaletą tego rozwiązania jest proste wdrożenie - kupujemy urządzenie np zaz 1000PLN, ustawiamy i działa. Problem jednak z wyprowadzeniem rury. Przez dziure w oknie się za bardzo nie da - bo jednocześnie będzie nalatywało ciepłe powietrze z podwórka. Należy więc również zrobic dziurę w scianie - jednak mniejszą niz w okiennym bo okolo 12cm. Największą wadą tego urządzenia jest duży hałas - nie da się przy tym spać.

Firma - producent klimatyzatora: renomowany czy chiński?

W ostatnim czasie pojawiło się wiele klimatyzatorów na rynku. W związku z tym ceny spadły a zakup klimy nie jest już niczym niezwykłym. Kiedyś na rynku były tylko firmowe jednostki. Liderami rynku są między innymi Daikin, Fujitsu, Hitachi, MCQUAY, Sanyo, Copeland. Klimatyzatory te są jednak dużo droższe od mniej znanych. Można przyjąć zasadę - do zastosowań firmowych typu chłodzenie serwerowni, innych krytycznych obiektów warto wybrać klimę o domniemanie lepszej niezawodności - firmową i zapłacić 2-3x więcej.

Do zastosowań domowych spokojnie wystarczą tańsze marki - takie jak Fonko, LG, Galanz, Chigo, czy EKA. Są to urządzenia produkowane w Chinach, jednak na podzespołach znanych firm. Kompresory są Copeland lub Hitachi MITSUBISCHI nawet w tych tanich.

Cena Chińskiego Galanza o mocy 2,5kW to około 850PLN. Cena Daikina o podobnych parametrach to około 2300PLN. Większość klimatyzacji czy to chiński tani sprzet, czy Daikin posiada tą samą funkcjonalność (nalezy tu wyłączyć klimatyzatory z inwerterem)

Moc grzewcza?

Specjaliści od klimy podają, ze na mieszkanie 45m2 powinno się zamontować urządzenie o mocy chłodniczej 4kW. Ja zamontowałem 2,5kW i mi wystarcza. Nie schładza wprawdzie do 16 stopni - ale obniża temperaturę o około 4 stopnie co zapewnia juz odpowiedni komfort. W moim mieszkaniu w upały bez klimy temperatura wynosiła do 29 stopni, klima obniża do 25 stopni. Są opinie, że za mała klima szybko się zużyje - wydaje mi się, ze tego nie trzeba się obawiać. A mała klima to też mniejsze urządzenia, mniejszy hałas, mniejszy koszt.

Klimatyzator z opcją grzania i chłodzenia, czy samo chłodzenie?

Klimatyzatory to pompy ciepła - czyli urządzenia przepompowujące ciepło z jednej strony na drugą. W efekcie z jednej strony wieje zimne powietrze a z drugiej ciepłe. Od pewnego czasu urządzenia zaczęto wyposażać w opcje odwrotnego działania - czyli grzania. Klima potrafi nie tylko ochłodzić mieszkanie latem ale i ogrzać jesienią, czy łagodną zimą. Klimatyzatory o mocy chłodzenia 2kW zwykle mogą grzejać z mocą około 2,2kW. Warto więc mieć klimę z grzaniem.

Klimatyzator Split składający się z dwu jednostek: wewnętrznek i zewnętrznej. Zewnętrzna jednostka ... *
Klimatyzacja Split

Czy kupić tani chiński klimatyzator np AKAI AC, Galanz, Chigo itp? Odp. brzmi: tak - można kupować ... *
klimatyzacja AKAI GALANZ CHIGO

Klimatyzator przenośny: głośny, zajmuje w mieszkaniu cenne miejsce. Ale jednocześnie najprostszy ... *
KLimatyzacja przenośna

Ściana klimatyzatorów - zastosowanie przemysłowe czyli sklepy lokale użytkowe - i co widzimy? Klimatyzator ... *
Haier czy Daikin Sanyo Fujitsu

Zobacz równieź:

11-04-2007

Komentarze, opinie, forum
 • zaiks 03-10-2007 19:10
  czy mozna stosowac klimatyzacje (funkcja ogrzewania)w zimie ? w domu jednorodzinnym 90m2 . i jaki bylby to koszt miesieczny i ewentualne wady,
 • Adam 03-10-2007 23:10
  Wady są takie, ze kiedy temperatura spadnie ponizej okolo 5 stopni to grzanie klima nie ma sensu. kiedy temperatura spada ponizej zera to mozesz uszkodzić klimę. Ewentualnie potrzebujsz zestawu zimowego do klimatyzatora (elektrycznie podgrzewanie kapilary) aby całość nie zamarzła. Im zimniej na podwórku tym mniejsza sprawność pompy ciepła i coraz mniej się opłaca. Jeśli chesz dogrzewać jesienią to z 1kW mocy osiągniesz około 3kW ciepła czyli jest to dobry sposób. Na zimę i mrozy potrzebujesz ciepła z ziemi - i normalnych pomp ciepła
 • Jano 29-12-2007 23:12
  Święta racja... święta racja
 • Gra007 04-08-2009 22:08
  Czy można ustawić zewnętrzną jednostkę klimy na strychu o powierzchni ok. 50m2?
 • mareczek 03-02-2010 19:02
  Jeżeli jednostka zewnętrzna miałaby być zamieszczona na strychu, należy przede wszystkim zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza stosując wentylację mechaniczną. Najlepiej gdyby strych był duży, przewietrzany. Lepiej jednak byłoby umieścić jednostkę zewnętrzną w garażu, o ile oczywiście jest to możliwe.
  Polecam http://www.kaldo.pl/
 • marszak 02-08-2013 15:08
  Mi się już zdarzyło grzać klimatyzacją i dobrze, że w ogóle jest taka opcja. Wiem też, że niektóre klimatyzatory LG można zintegrować z ogrzewaniem w domu.
Dodaj swój komentarz
Dodaj swoją opinię:

Nick:

Treść: